Stawianie pierwszych kroków w kierunku nowej pracy często jest trudne. Bywa też ogromnym wyzwaniem, które z czasem może skutecznie zniechęcić do działania. Branża IT jest niezwykle wymagająca, a klucz do osiągnięcia sukcesu to ambicja i chęć ciągłego rozwijania swoich kompetencji. Ilu specjalistów tyle sposobów na zdobycie wymarzonego zawodu. Studia kierunkowe, szkolenia, kursy, materiały na YouTube – wszystko to może być skuteczne, aby poznać świat nowych technologii. Pozostaje jeszcze kwestia doświadczenia zawodowego, a z tym może być nieco trudniej. O tym, jak zdobyć pierwszą pracę w branży IT, dowiesz się w poniższym tekście.
Dlaczego warto zdobywać doświadczenie w IT już na studiach?
Studia są dobrym momentem, aby spróbować nowych rzeczy również tych zawodowych. Stanowiska w branży IT są bardzo zróżnicowane i mogą być związane z wieloma obszarami np. Salesforce, testowanie, analityka biznesowa/systemowa, aplikacje mobilne, rekrutacja IT, wsparcie i utrzymanie systemów, UX – każdy z nich wymaga nieco innych umiejętności, i nie wszyscy się w nich odnajdą.
Podczas edukacji warto sprawdzić, w czym czujesz się najlepiej, aby w przyszłości szkolić się już w tym konkretnym kierunku. Jeśli nadal zastanawiasz się, dlaczego warto zdobywać doświadczenie w branży IT już na studiach, odpowiedź jest prosta – pomoże Ci to zaoszczędzić czas i szybciej znajdziesz odpowiednią dla siebie ścieżkę kariery.
Jak zdobyć doświadczenie w IT?
Branża IT jest niezwykle dynamiczna i to, w jaki sposób zmieniają się stosowane w niej technologie czy języki programowania, potrafi doprowadzić do prawdziwego zawrotu głowy. Decydując się na studia kierunkowe, zacznij zdobywać doświadczenie już wtedy, aby być na bieżąco. Dobrym sposobem na naukę zawodu są praktyki na studiach, staże w branży IT, a także udział w ogólnodostępnych projektach, których warto poszukać w Internecie.
Jak się przekonać, czy praca w IT jest dla Ciebie? Idealni kandydaci oprócz pasji powinni posiadać również kilka umiejętności, takich jak: zasady projektowania sieci czy języki programowania (Java, Visual Basic czy C++). Przydadzą się również zdolności umożliwiające pracę w zespole, czy prezentowanie projektów i zarządzanie czasem. W związku z tym, że większość programów działa w języku angielskim, a praca w tej branży często opiera się na komunikacji międzynarodowej, pomocne będzie umiejętne posługiwanie się tym językiem. Szczególnie jeśli chcesz realizować projekty dla klientów z różnych zakątków świata.
- Praktyki na studiach
Praktyki studenckie – co musisz o nich wiedzieć? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z branżą IT i jest ona dla Ciebie wielką zagadką, dobrym sposobem na odnalezienie się w tłumie specjalistów będą właśnie praktyki studenckie, często organizowane przez szkołę wyższą, na której studiujesz. Praktyki na studiach wprowadzą Cię w świat nowych technologii i pokierują w dobrą stronę. Dzięki nim dowiesz się, w czym czujesz się dobrze, a w czym niekoniecznie. Możesz próbować swoich sił na różnych stanowiskach, aż do momentu, gdy znajdziesz to odpowiednie. Praktyki to dobry moment na sprawdzenie tego, jak dana branża lub środowisko firmy wyglądają „od środka”. Praktyki studenckie możesz odbyć w zasadzie w każdym kierunku, jaki oferuje branża IT. Podpowiemy, że aktualnie dużym powodzeniem cieszy się JavaScript i tajniki tego języka programowania warto zgłębiać.
- Staże w branży IT
Kolejnym krokiem w stronę wymarzonej posady i zdobycia nowych doświadczeń zawodowych są staże w IT. Jeśli marzysz o konkretnym kierunku pracy lub stanowisku, pora na podniesienie swoich kompetencji. Uczestnictwo w stażach często jest obowiązkowym elementem edukacji na zakończenie studiów. Zdarza się również, że studenci decydują się na ten krok już na początku zdobywania wyższego wykształcenia, a wpisanie takiej pozycji w CV na pewno utwierdzi Twojego przyszłego pracodawcę w przekonaniu, że jesteś osobą ambitną. Staż w branży IT może być początkiem długoletniej współpracy z wybraną przez Ciebie firmą. Bywa tak, że po efektywnej pracy na stażu zostaniesz zauważony, a przełożony, doceniając Twoje starania, zatrudni Cię u siebie na stałe – przekonała się o tym Karolina Adamek, Data Warehouse Developer w Britenet.
– Moja przygoda z IT rozpoczęła się na studiach informatycznych na Politechnice Poznańskiej. Właściwie nie wiem, czemu wybrałam akurat ten kierunek. Jako dziecko tworzyłam popularne wtedy strony www typu blog i to było chyba zapalnikiem, żeby spróbować swoich sił w tym obszarze. – wspomina Karolina.
W trakcie moich studiów organizowano akcję Unii Europejskiej o nazwie „Era inżyniera”. Jej głównym celem było zachęcenie młodych ludzi do studiowania kierunków technicznych. Jedną z pobocznych inicjatyw było organizowanie płatnych staży dla studentów z Politechniki. To ten element pomógł mi rozpocząć pracę zawodową w IT. Dostałam się wówczas na staż do banku jako Tester. Odbywał się on w czasie wakacji letnich i trwał 3 miesiące. Po tym czasie zaproponowano mi pierwszą pracę na pół etatu tak, żebym mogła pogodzić ją z kontynuacją studiów. Ofertę przyjęłam i był to mój pierwszy krok w pracy w branży IT.
Kolejnym krokiem była już praca w Britenet, gdzie dostałam szansę na stanowisku programista ETL. Ze studiów posiadałam podstawową wiedzę w tym zakresie. Reszty douczyłam się dzięki koleżankom i kolegom z projektu, doczytałam z książek i tutoriali z Internetu.
W Britenet rozwijam się po dziś dzień, nauka trwa i to jest najciekawsze w IT – codziennie można poznać coś nowego.
- Udział w projektach open source
Praca w IT dla początkujących może okazać się dużym wyzwaniem, jednak warto kierować się metodą prób i błędów, wciąż ucząc się nowych rzeczy. Idealnym do tego miejscem są ogólnodostępne projekty typu open source, dzięki którym możesz zdobyć doświadczenie w wybranych przez siebie technologiach, rozwinąć kompetencje, uzupełnić swoje CV o nowe pozycje, sprawdzić jak wygląda proces przygotowania programu i standardy w innej firmie, ale także poznać zasady uczestnictwa w pracy zespołowej (treści znajdujące się na open source tworzone są przez całą społeczność i każdy może być ich współautorem).
Umieszczane na stronach internetowych projekty są ogólnodostępne, co znaczy, że każda osoba może do nich dołączyć i je rozwijać. Podczas poszukiwania pierwszych zleceń, warto zwrócić uwagę na: poziom trudności, liczbę zainteresowanych osób, wymagania względem umiejętności kandydata oraz opis tego, czego może się nauczyć. Więcej o projektach open source dowiesz się z lektury tego artykułu.
Udział w projektach open source zazwyczaj jest bezpłatny, jednak istnieją zlecenia, dzięki którym za skuteczne rozwiązanie problemu dostaje się wynagrodzenie — udział w tego typu inicjatywie może być określany jako pierwsza praca w IT (w poszukiwaniu zleceń możesz wejść np. tutaj: LINK). Jednak zdecydowanie większa część użytkowników wykorzystuje projekty open source jako pomoc w rozwoju, zdobyciu doświadczenia lub stworzeniu czegoś korzystnego dla zgromadzonego tam grona odbiorców.
Jak się okazuje, wielu rekruterów wykorzystuje projekty open source do poszukiwania nowych pracowników. Jest to więc doskonały sposób, aby pokazać swoje umiejętności i wyróżnić się wśród innych kandydatów. Udział w projektach typu open source polecany jest zarówno dla osób początkujących, jak i dla zaawansowanych specjalistów.
- Pierwsza praca w branży IT – praca dorywcza lub małe zlecenia
Poszukując nowego stanowiska, musisz mieć na uwadze, że pierwsza praca w IT wiąże się także z wyborem konkretnej ścieżki kariery. Zanim zdobędziesz dobrą posadę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, warto najpierw zadbać o konkretne osiągnięcia zawodowe w CV. Masz już za sobą praktyki studenckie i staż w IT? Nadszedł czas, aby poszerzyć nieco swoje portfolio. Praca dorywcza lub małe zlecenia mogą być dobrym początkiem. Im więcej projektów, w których uczestniczysz, tym większe zdobywasz doświadczenie.
Pewnie zastanawiasz się, jak zacząć w branży IT? W internecie znajduje się wiele stron, na których widnieją ogłoszenia o pracę, również tę dorywczą. Wspomniane wcześniej projekty open source to dobry pomysł na to, jak zdobyć doświadczenie w IT. Warto przejrzeć również portale z ofertami pracy (np. justjoin.it, nofluffjobs.com, inhire.io), a nawet strony konkretnego pracodawcy.
Znalezienie pracy w IT dla początkujących wcale nie musi być takie trudne. Aktualnie jest to bardzo popularna branża, a juniorzy mogą znaleźć zatrudnienie niemal wszędzie. Dziś w IT — i to jest ogromną zaletą — można pracować z każdego miejsca na ziemi. Jeśli jesteś na etapie poszukiwań, koniecznie musisz popracować nad dobrym CV — skuteczne wskazówki znajdziesz na naszym blogu KLIK.
- Udzielanie się w serwisach online np. GitHub czy Stack Overflow
Miejscem umożliwiającym poszerzanie kwalifikacji z zakresu nowych technologii jest serwis Stack Overflow – to skarbnica wiedzy, w której znajdziesz informacje z branży IT. Strona działa na zasadzie Q&A – zarówno osoby z dużym, jak i małym doświadczeniem mogą zadawać tam pytania i na nie odpowiadać. Każdy wpis podlega ocenie użytkowników, dzięki czemu mamy pewność, że treść, która do nas trafia, została poddana szczegółowej weryfikacji.
Kolejnym wartym polecenia serwisem jest GitHub, czyli serwis hostingowy, na którym publicznie prezentowane są kody, stworzone przez użytkowników – w ten sposób możesz pokazać swoje umiejętności i udowodnić, że masz wiedzę z zakresu danej technologii. Ten serwis często wykorzystywany jest przez rekruterów do poszukiwania nowych pracowników.
- Warsztaty IT
Nowe technologie zmieniają się bardzo szybko, musisz więc za nimi nadążać. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak zdobyć doświadczenie w tej branży, to podpowiadamy – weź udział w warsztatach IT! Na tego typu spotkaniach kandydaci poszerzają swoją wiedzę, zdobywają nowe znajomości, jak również biorą udział w tworzeniu produktu. Warsztaty przebiegają zazwyczaj w podobny sposób, mają określoną strukturę i prowadzącego. Dzięki nim rozwiniesz zdolności techniczne, jak i interpersonalne.
Warsztaty i szkolenia często są dobrym sposobem na znalezienie pracy. Przekonał się o tym Michał Banaszek, który dzisiaj pracuje jako Tester Oprogramowania w Britenet.
– Skończyłem elektrotechnikę na Politechnice Lubelskiej, co prawda miałem informatykę przez jeden semestr, ale nie było to nic, co mogłoby się przydać w prawdziwym życiu. – przyznaje Michał.
– Przygotowanie w kierunku testera zacząłem od ukończenia kursu w SDA, zdałem certyfikat ISTQB, próbowałem również swoich sił na platformie uTest. Szkolenie pozwoliło mi uzyskać wiedzę o tym, w którym kierunku powinienem się rozwijać i co jako tester powinienem wiedzieć. Po ukończeniu kursu bazowałem głównie na internecie i książkach. – wspomina.
Podsumowanie
Praca w IT jest bardzo perspektywiczna, nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na związanie z nią swojej kariery. I co najważniejsze — ukończenie studiów informatycznych wcale nie jest jednak pozycją obowiązkową! Tutaj liczą się m.in. znajomość technologii, języków programowania, jak i chęć ciągłego doszkalania się, która w tej branży jest kluczowa, biorąc pod uwagę jej dynamiczność czy częste modernizacje oraz modyfikacje używanych systemów i oprogramowania. W drodze do zdobycia wymarzonej pracy warto poszerzać swoje doświadczenie zawodowe. IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż, w której nie zaznamy rutyny, możemy się rozwijać i brać udział w międzynarodowych projektach, które mają rzeczywisty wpływ na naszą rzeczywistość.