13 przesądów technologicznych, które są prawdziwe… w pewnym sensie

13 przesądów technologicznych, które są prawdziwe… w pewnym sensie

Blog post image

Z okazji piątku trzynastego postanowiliśmy zbadać kilka technologicznych przesądów, które nie raz sprawiły, że zaczęliśmy się obawiać, że bunt maszyn właśnie się rozpoczął. Zła informacja jest taka, że wiele dziwnych przesądów ma w sobie ziarno prawdy. Dobra jest natomiast taka: że nie ma się czego bać (zazwyczaj). Zbierzmy się więc wokół blasku komputerowego ekranu i zanurzmy w świat technologicznego folkloru!

1. Drukarka wyczuwa nasz strach

Wszyscy byliśmy kiedyś w takiej sytuacji – drukarka działa idealnie aż do momentu, gdy trzeba coś pilnie wydrukować. Chociaż nie ma naukowych dowodów na to, że drukarki potrafią wyczuwać nasze emocje, pilne zadanie związane z wydrukiem dokumentów bardzo często ujawnia problemy, których wcześniej nie zauważyliśmy – takie jak niski poziom atramentu lub zacięcia papieru.

2. Mówienie „wszystko działa dobrze” przynosi pecha

W momencie, gdy zadowoleni z siebie chwalimy się, że nasz kod lub rozwiązanie działa tak, jak powinien, zupełnie niespodziewanie coś idzie nie tak! Niestety to nie magia wywołana „zakazanymi słowami”. Winę tutaj ponosi przede wszystkim nasza tendencja do oszukiwania samych siebie i osłabiania naszej czujności.

3. Wtyczki USB zawsze wymagają trzech prób umieszczenia w porcie 

To niesamowite, jak często podłączenie USB wymaga aż trzech prób i uświadomienia sobie, że to pierwsza próba powinna się udać. Ten „przesąd” wynika przede wszystkim z konstrukcji wtyczek USB, które na pierwszy rzut oka bywają bardzo dezorientujące

4. Dmuchanie na kartridże poprawia ich działanie

Chociaż sztuczka z czasów kartridży Nintendo nie sprawdzi się w przypadku nowoczesnych rozwiązań i technologii, zasada czyszczenia połączeń w celu poprawy wydajności jest jak najbardziej aktualna. 

5. Obecność informatyka natychmiastowo rozwiązuje problem

Czasami wydaje się, że problemy rozwiązują się, gdy tylko pojawi się wsparcie IT. Ta „magia” najczęściej spowodowana jest uspokajającą obecnością eksperta, co prowadzi do łatwiejszego dostrzegania oczywistych problemów czy pomyłek.

6. Wyłącz i włącz jeszcze raz

Tak naprawdę nie jest to żadne przesąd czy zaklinanie rzeczywistości – restart naprawdę rozwiązuje wiele problemów technicznych, czyszcząc pliki tymczasowe czy resetując procesy.

7. Telefony zawsze dzwonią, gdy jesteś w łazience 

Nie jest to prawdą, jednak z całą pewnością każdemu to się kiedyś zdarzyło. Frustracja spowodowana połączeniem w nieodpowiednim momencie sprawia, że sytuacja znacznie lepiej zapada nam w pamięć niż setki telefonów dzwoniących w normalnych warunkach.

8. Autokorekta za wszelką cenę chce cię ośmieszyć

Może się wydawać, że autokorekta chce nas zawstydzić i to początek buntu maszyn, ale tak naprawdę to tylko algorytmy zmagające się z kontekstem oraz osobistymi językowymi dziwactwami.

9. Uważna obserwacja spowalnia proces pobierania 

Tak naprawdę to nie do końca mit. Ciągłe odświeżanie oraz obserwowanie paska postępu może czasami wykorzystywać zasoby systemowe, potencjalnie spowalniając działanie systemu oraz proces pobierania.

10. Jakimś sposobem CAPS LOCK jest zawsze włączony podczas wpisywania haseł 

Złość na klawisz funkcyjny może wynikać przede wszystkim z faktu, że nie widzimy znaków, które wpisujemy w pole hasła, przez co trudniej nam zauważyć pewne oczywiste błędy, a złość i powód błędu przerzucamy na niewinne klawisze, które znajdują się akurat pod ręką.

11. Bateria laptopa rozładowuje się szybciej na zewnątrz

Nie ma to nic wspólnego z powiększającą się odległością od waszego ulubionego gniazdka oraz braku ładowarki w plecaku. Żywotność baterii rzeczywiście może spadać szybciej na zewnątrz ze względu na regulację jasności ekranu i potencjalne problemy z łącznością sieciową.

12. Niebieski Ekran Śmierci pojawia się w najgorszym możliwym momencie

Czy jesteśmy w stanie wskazać NAJLEPSZY moment na pojawienie się takiego komunikatu? Błędy krytyczne mogą wydarzyć się w każdej chwili, jednak najbardziej frustrują wtedy, gdy jesteśmy najbardziej skoncentrowani na naszej pracy – a dzieje się tak, gdy wykonujemy bardzo ważne zadanie.

13. Komenda „wyostrz” sprawia, że obrazy są wyraźniejsze

Chociaż komenda „wyostrz obraz” pojawiająca się w filmach i serialach kryminalnych wydaje się jedynie uroczą kliszą do popychania fabuły, to nowoczesne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji sprawiają, że już wkrótce fikcja może stać się rzeczywistością.

Warto zapamiętać, że chociaż powyższe „przesądy” mogą czasami wydawać się nieprawdopodobnie rzeczywiste, zwykle kryje się za nimi w pełni logiczne wytłumaczenie. Dlatego warto być czujnym, spokojnym i otwartym na wszelkie możliwości oraz nie tracić przenikliwości! Mamy szczerą nadzieję, że żadne technologiczne klątwy nigdy więcej Was nie dopadną.