Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw - definicja, szanse i zagrożenia

Transformacja cyfrowa – definicja, szanse i zagrożenia w biznesie

Blog post image

Stale rozwijające się rynki, globalizacja, konkurencja rosnąca w siłę oraz zwiększające się wymagania klientów – funkcjonowanie w takich warunkach oraz zdobycie znaczącej pozycji na rynku wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Współczesne firmy stoją przed ważną decyzją – mogą zoptymalizować wewnętrzne procesy i zwiększyć swoją konkurencyjność lub wypaść z gry. Jakie znaczenie w tym wszystkim ma transformacja cyfrowa?

Czym jest transformacja cyfrowa? Definicja

Transformacja cyfrowa to nic innego jak wykorzystanie technologii do przekształcenia procesów analogowych w cyfrowe. To sposób, w jaki technologie wpływają na działanie i funkcjonowanie firm za pomocą innowacyjnych rozwiązań IT – od systemów do automatyzacji marketingu, przez narzędzia do lepszego zarządzania danymi do algorytmów uczenia maszynowego. Wszystko to natomiast przekłada się na skuteczniejsze decyzje biznesowe, efektywniejsze działania reklamowe czy lepsze zrozumienie potrzeb klientów.

Wewnętrzne przekształcenie wszystkich istotnych obszarów firmy to jednak nie tylko zmiany technologiczne. Transformacja cyfrowa to także konieczność zmiany postrzegania dotychczasowego sposobu funkcjonowania całej firmy, pracowników, a także sposobu myślenia o wielu codziennych zadaniach. Zmiany te niosą ze sobą oczywiście liczne korzyści – rozwiązania cyfrowe ułatwiają bowiem realizację projektów, poprawiają komunikację z klientami czy umożliwiają łatwiejszą transformację całych procesów i modeli biznesowych.

Dlaczego transformacja cyfrowa nas nie ominie?

W dobie nieustannego rozwoju nowych technologii oraz bogatej oferty dostawców IT transformacja cyfrowa nie jest jedynie kuszącą możliwością, ale stała się kluczowym elementem całej strategii transformacji biznesowej. Odpowiednio dobrane narzędzia w połączeniu z dopracowanymi procesami oraz zespołem odpowiednio wyszkolonych specjalistów wewnętrznych lub zewnętrznych umożliwią szybsze dopasowanie się do przekształceń na rynku i zmieniających się potrzeb klientów. Transformacja cyfrowa firmy to także doskonały sposób przygotowania się do późniejszego rozwoju – który będzie konieczny, jeżeli chcemy wzmacniać swoją konkurencyjność – oraz uproszczenia wprowadzania kolejnych innowacji w przyszłości.

O konieczności stałej cyfryzacji i modernizacji procesów w firmie przypomniała nam przede wszystkim niedawna pandemia. To potrzeba szybkiego dostosowania się do nagłych i niespodziewanych zmian na rynkach uświadomiła liderom biznesowym, jak duże znaczenie mają nowoczesne rozwiązania i aktualne systemy. Według wyników badań przeprowadzonych przez firmę McKinsey w 2021 wśród liderów biznesowych od czasu pandemii Covid-19 przedstawiciele przedsiębiorstw zaczęli wyraźnie dostrzegać pilną potrzebę przeprowadzenia transformacji cyfrowej. W wielu przypadkach przedstawiciele firm zdają sobie sprawę, że wykorzystywane przez nich systemy wymagają modernizacji, natomiast zaledwie 11% z ankietowanych wierzyło, że ich infrastruktura IT pozostawiona w obecnym stanie będzie opłacalna do 2023 roku. W tym samym czasie aż 64% ankietowanych wyraziło przekonanie, że jedynie budowanie przedsiębiorstw cyfrowych pozwoli firmom przetrwać na rynku.

Współczesne firmy przestają się zastanawiać czy transformacja cyfrowa jest jednym ze środków do wzmocnienia pozycji na rynku. Teraz najważniejszym pytaniem stawianym przez przedsiębiorstwa jest to, w jaki sposób szybko i skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową, aby zacząć czerpać płynące z niej korzyści.

Jakie wyzwania stawia transformacja cyfrowa?

Wiele firm stojących na początku procesu transformacji cyfrowej najczęściej zadaje sobie jedno poważne pytanie – czy będzie w stanie sprostać temu zadaniu? Wraz z nim pojawiają się kolejne: Jak wyglądają etapy transformacji i w jaki sposób powinna przebiegać? Czy powinniśmy przygotować nowe miejsca pracy? Czy konieczna będzie współpraca z zewnętrzną firmą? Ile to będzie kosztować? I jakie wyzwania będą stały na naszej drodze? Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia, jakim jest transformacja cyfrowa, należy znaleźć odpowiedzi na te pytania. 

Transformacja cyfrowa nie jest procesem, który będziemy mogli przeprowadzić zupełnie bezproblemowo – nawet największe organizacje będące na zaawansowanym etapie przekształcania natrafiają na trudności związane m.in. z budżetem czy niedoborem konkretnych specjalistów w zespole – ten drugi aspekt w łatwy sposób może rozwiązać outsourcing specjalistów IT. Jednak im lepiej zaplanujemy swoje działania, przygotujemy naszych pracowników oraz zadbamy o właściwą strategię, tym większe będziemy mieli szanse na powodzenie.

Badania nad digital transformation w biznesie

Według badań przeprowadzonych m.in. przez Harvard Business Review czy firmę McKinsey aż 70% przedsięwzięć związanych z transformacją biznesową i cyfrową kończy się niepowodzeniem. Jednak wśród najczęstszych przyczyn porażek wcale nie znajduje się niewystarczający budżet czy zły dobór technologii. Wśród głównych powodów niepowodzenia wymienia się brak planowania, złą komunikację, nieodpowiednią strategię, a także brak przekonania pracowników do zasadności przeprowadzanej transformacji. Innym problematycznym aspektem w procesie transformacji cyfrowej jest także brak porozumienia między biznesem a IT – kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia jest wzajemne zrozumienie celów biznesowych oraz ograniczeń wynikających z wykorzystania konkretnych technologii.

Szanse na powodzenie transformacji cyfrowej możemy zwiększyć jeszcze przed jej rozpoczęciem – starannie planując cały proces, dopracowując strategię oraz poprawiając kulturę organizacyjną firmy. Na tym etapie kluczowa będzie jasna i czytelna komunikacja między działami firmy, w której wyraźnie przedstawimy cele i efekty planowanej transformacji. 

Korzyści cyfrowej transformacji

Wśród korzyści płynących ze skutecznie przeprowadzanej transformacji cyfrowej możemy wymienić m.in. wspomniany wcześniej wzrost naszej konkurencyjności na rynku, łatwiejszy rozwój firmy w przyszłości czy możliwość wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań. Co to jednak dokładnie oznacza dla firmy? Jakie rzeczywiste korzyści mogą płynąć z transformacji cyfrowej?

  • Lepsza analiza danych – dzięki zintegrowaniu danych o wysokiej jakości Twoja firma będzie podejmowała szybsze i lepsze decyzje biznesowe w czasie rzeczywistym.
  • Większa wydajność i produktywność – narzędzia do automatyzacji procesów czy rozwiązania wpływające na uporządkowanie danych pozwalają nam działać szybciej i sprawniej – czasochłonne zadania zostają zastąpione prostymi kliknięciami, pozwalając pracownikom skupić się na najważniejszych celach firmy.
  • Lepsze zrozumienie potrzeb klienta – szybki i łatwy dostęp do informacji na temat naszych klientów oraz algorytmy sztucznej inteligencji przewidujące jego zachowania pozwolą na lepsze zrozumienie jego oczekiwań, a co za tym idzie przygotowanie znacznie atrakcyjniejszej oferty i zapewnienie skuteczniejsze obsługi, zwiększający tym samym jego lojalność
  • Większa elastyczność – pandemia Covid-19 pokazała wielu firmom, że sytuacja na rynku może się drastycznie zmienić w zaledwie w ciągu kilku miesięcy, a nawet tygodni. Odpowiednie procesy, rozwiązania IT oraz modele biznesowe pozwolą nam na błyskawiczne dostosowanie się do zaistniałych sytuacji.

To tylko kilka z wielu rzeczywistych korzyści wynikających z transformacji cyfrowej. Nowoczesne technologie zapewniają przedsiębiorstwom dostęp do narzędzi mogących zagwarantować im silną pozycję na rynku oraz znaczenie w walce o klienta. 

Zagrożenia związane z transformacją cyfrową

Transformacja cyfrowa jest procesem, który niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego biznesu, a co najważniejsze pozwala nam utrzymać i wzmocnić naszą pozycję na dynamicznie rozwijającym się rynku. Należy jednak pamiętać, że tak jak w wielu innych przypadkach, tak i za cyfryzacją może skrywać się wiele potencjalnych zagrożeń. Proces digitalizacji firmy – szczególnie przeprowadzony w zbyt pochopny sposób – może narazić naszą firmę na niebezpieczeństwa związane z ochroną danych, w tym wycieki istotnych informacji czy zwiększoną podatność na ataki cyberprzestępców.

Chcąc uniknąć wystawienia naszej firmy na podobne zagrożenia, powinniśmy przeprowadzić cyfryzację w sposób bezpieczny dla danych. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie przeprowadzenie transformacji cyfrowej we współpracy z doświadczoną i godną zaufania firmą, która zagwarantuje nam wdrożenie rozwiązań w sposób całkowicie bezpieczny dla przedsiębiorstwa.

O tym, gdzie i jak szukać odpowiedniego partnera do współpracy outsourcingowej oraz jak zadbać o bezpieczeństwo współpracy z partnerem IT pisaliśmy już w naszych poprzednich artykułach.

Podsumowanie

Transformacja cyfrowa stała się nieodzownym elementem strategii biznesowych w obliczu rosnącej konkurencji, globalizacji i zmieniających się potrzeb klientów. To proces wykorzystujący technologie do przekształcenia procesów analogowych w cyfrowe, przynoszący liczne korzyści, takie jak lepsza analiza danych, wydajność, zrozumienie klienta i elastyczność. Jednak aby osiągnąć sukces, przedsiębiorstwa muszą odpowiednio planować, komunikować się i uwzględniać bezpieczeństwo danych, unikając zagrożeń związanym z transformacją cyfrową. W obliczu dynamicznych zmian na rynku, transformacja cyfrowa staje się nieuniknioną koniecznością, a jej skuteczność zależy od solidnego planowania i współpracy z partnerem IT.